Odpust Parafialny

            6 sierpnia w Parafii Św. Bartłomieja Ap. w Koninie obchodzimy doroczny, miejski odpust ku czci Przemienienia Pańskiego. W przededniu uroczystości o godzinie 16 zgromadziliśmy się na cmentarzu parafialnym przy ulicy Kolskiej, składając Najświętszą Ofiarę za zmarłych parafian oraz wszystkich spoczywających na naszej nekropolii. Mszy Świętej przewodniczył proboszcz naszej parafii, ks. Prał. Tomasz Michalski.

                Uroczystość Przemienia Pańskiego cieszy się ogromnym kultem w regionie, co jest związane z ustąpieniem epidemii cholery z naszego miasta w XIX w. właśnie w święto Przemienia Pańskiego.

Podczas Odpustu towarzyszył nam kaznodzieja ks. Marcin Zaworski, wieloletni wikariusz  parafii, osoba zasłużona dla naszej wspólnoty i miasta. Sumie odpustowej o godzinie 12 przewodniczył nasz Kaznodzieja. W swoim słowie przywołał ważne fakty z historii konińskiej fary, wskazał na aktualność wydarzenia z Góry Tabor i nawiązał do obchodzonej w naszej Ojczyźnie rocznicy odzyskania niepodległości. W homilii na nowo wybrzmiały słowa św. Jana Pawła II wygłoszone we Włocławku – Kruszynie, że „Polska nie musi wchodzić do Europy, bo my w niej jesteśmy, ponieważ ją tworzyliśmy.” Po uroczystej Eucharystii modliliśmy się w litanii do Przemienienia Pańskiego o łaskę przemiany naszych serc. Na zakończenie procesji eucharystycznej wyśpiewaliśmy uroczyste Te Deum Laudamus  za wszystkie łaski, których doświadczyliśmy w minionym roku. Przyjąwszy Błogosławieństwo jako wspólnota, Najwyższemu Bogu poleciliśmy naszą ojczyznę, śpiewając hymn Boże coś Polskę.

Uroczystą Eucharystię uświetniła orkiestra dęta pod batutą Mirosława Pacześnego.

opracowanie i zdjęcia : p. Teresa Kołodziejczak

Menu