Triduum Paschalne 2022

Wielki Czwartek

          Święte Triduum Paschalne rozpoczęliśmy Uroczystą Mszą Wieczerzy Pańskiej o godz. 18:00. Tuż przed Eucharystią złożyliśmy naszym księżom życzenia i wręczyliśmy wiązanki kwiatów. To dzięki kapłanom możemy dziś korzystać z łask płynących ku nam w świętych sakramentach. Mszy świętej koncelebrowanej przewodniczył proboszcz parafii ks. Prał. Tomasz Michalski. On też wygłosił okolicznościową homilię.

W dalszej części braliśmy udział w obrzędzie mandatum. Jezus, obmywając uczniom nogi, przekazuje nam wszystkim polecenia miłości bliźniego. Celebrując ten obrzęd nie tylko wspominamy wydarzenie z ostatniej wieczerzy, ale mamy starać się naśladować Chrystusa w naszym życiu.

          W procesji z darami przedstawiciele KSM przynieśli do ołtarza dary: stułę – symbol kapłaństwa, wino i wodę – jako dziękczynienie za Ciało Chrystusa, którym możemy się karmić i czerpać siłę do pielgrzymowania w wierze.

W zaciszonym kościele, bez dzwonków, bez organów, przyjmowaliśmy komunię świętą.

          Nadszedł czas, kiedy Najświętszy Sakrament został przeniesiony do ołtarza wystawienia – zgodnie z tradycją zwanego ciemnicą.

Na koniec został obnażony ołtarz, zabrany został krzyż. To ogołocenie ołtarza w symboliczny sposób ukazuje nam opuszczenie i osamotnienie Jezusa podczas Jogo Chwalebnej Męki.

Długo jeszcze w modlitewnej ciszy adorowaliśmy Chrystusa w ciemnicy.

Menu